Koronawirus – komunikaty, informacje

WAŻNE, AKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT KORONAWIRUSA 2019-NCOV
na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie->>>

**************

**************

***************

STATYSTYKA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2

  Województwo   Polska   Świat  
       
  wsse.szczecin.pl   www.google.com/maps   www.worldometers.info  

***************

Program COVID-19

Program Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19 to pomoc finansowa dla organizacji, które zostały poszkodowane w wyniku epidemii koronawirusa.

Celem Programu jest doraźne wsparcie instytucjonalne dla organizacji i pomoc przy inicjowaniu lokalnych działań, które mają służyć walce ze skutkami epidemii. Więcej->>>

Pismo w sprawie ogłoszenia naboru wniosków dla NGO z Programu COVID-19-2

 

***************

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ponownie otwarty

Urząd Miejski w Bornem Sulinowie informuje, że od dnia 29.04.2020r. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Bornem Sulinowie, przy ul. Wodociągowej zostanie ponownie otwarty dla interesantów:

– poniedziałki w godzinach: 14:00 – 17:00
– środy w godzinach: 12:00 – 15:00
– piątki w godzinach: 12:00 – 15:00

Z uwagi na zaistniałą sytuację – rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-coV-2 oraz zmianę systemu pracy aptek – prosimy o przekazywanie przeterminowanych leków do PSZOK.

***************

Pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 – od 20 kwietnia 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwia się również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

***************

***************

Nowe rozporządzenie dotyczące zasłaniania ust i nosa weszło w życie

Od 16 kwietnia do odwołania, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym ma obowiązek zasłaniania twarzy. Czy trzeba to robić maseczką ochronną? Otóż nie. Zamiast jednorazowej lub wielorazowej maseczki ochronnej możemy użyć:
• szalika
• chustki
• apaszki
• części odzieży
Ważne jest jednak, żeby materiał, którego użyjemy do zasłonięcia twarzy, dokładnie do niej przylegał, tak aby ograniczyć ilość aerozolu, która może mieć styczność z naszą twarzą.

Maseczka w samochodzie? Tylko w określonych okolicznościach
Maseczki ochronnej jednorazowej lub wielorazowej w samochodzie będziemy musieli używać tylko, jeśli będzie jechała z nami osoba, z którą nie mieszkamy lub wspólnie nie gospodarujemy. Oznacza to, że jadąc z członkami najbliższej rodziny, w tym z dziećmi, nie musimy mieć maseczki. Jeśli natomiast jedziemy z przyjaciółmi, wówczas musimy mieć zasłonięte twarze.

Maseczki ochronne musimy nosić również w środkach komunikacji zbiorowej. Jadąc autobusem, tramwajem, trolejbusem, metrem czy pociągiem mamy obowiązek zasłonięcia twarzy.
Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy kierowców zbiorowych środków transportu, jeżeli są oni oddzieleni od pasażerów.

Maseczki ochronne w pracy? Czy musisz zasłaniać twarz w miejscu pracy?
Co do zasady, zgodnie z rozporządzeniem maseczka ochronna w pracy nie jest obowiązkowa dla wszystkich.
Obowiązek zakrywania twarzy nie obowiązuje we wszystkich urzędach, biurach i zakładach pracy, gdzie pracujący nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem lub interesantem. Jeżeli do takiego kontaktu dochodzi, wówczas pracownik musi mieć zasłoniętą twarz.

Obowiązek noszenia maseczki ochronnej nie dotyczy również:
• rolników pracujących w gospodarstwie,
• księży podczas odprawiania mszy i sprawowania obrzędów,
• sił zbrojnych, wojsk sojuszniczych, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujących zadania służbowe,
• dzieci do 4. roku życia,
• osób, które nie mogą zakryć twarzy z powodu stanu zdrowia, zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub wyższym.

Maseczki ochronne musimy nosić podczas spacerów, a także biegając i jeżdżąc rowerem. Wychodząc na teren wokół domu, np. do ogródków działkowych lub ogrodów wokół domu, możemy mieć odsłonięte usta i nos.

Obowiązek zasłaniania twarzy dotyczy osób przebywających na terenie nieruchomości wspólnych. Maseczkę trzeba mieć m.in. na klatce schodowej, w windzie, czy też w pralni.
Obowiązek noszenia maseczek ochronnych lub przyłbicy mają pracownicy obiektów handlowych i usługowych.

Mandat za brak maseczki. Surowe kary za złamanie obowiązku zasłaniania twarzy
Za niedostosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa przewidziano dotkliwe kary. Mandat za brak maseczki ma być nakładany w ostateczności. Jednak, kiedy do tego dojdzie, może wynieść nawet 500 zł. Kara administracyjna za brak maseczki może wynieść od 5 tys. do 30 tys. zł.

***************

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem

Kwarantanna – stosuj się do zasad

***************

Zakaz wstępu do lasu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu.
Zamknięte pozostają też parki narodowe.

Więcej na stronie www.lasy.gov.pl->>>

***************

Koronawirus – aktualne zasady i ograniczenia

Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Przeczytaj i stosuj.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.

Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry…

Pełna informacja na stronie www.gov.pl->>> 

***************

Dodatkowe działania zapobiegające sytuacjom gromadzenia się osób w Urzędzie Miejskim

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Burmistrz Bornego Sulinowa wprowadza z dniem 26 marca 2020 r. do odwołania dodatkowe działania zapobiegające sytuacjom gromadzenia się osób w Urzędzie Miejskim w Bornem Sulinowie:

1. Od 26 marca 2020 r. do odwołania zostaje wprowadzony całkowity zakaz przebywania interesantów w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie. W przypadku spraw pilnych i niecierpiących zwłoki prosimy o kontakt z sekretariatem pod numerem tel. 94 37 34 125 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: sekretariat@bornesulinowo.pl.

2. Wszystkie pisma w wersji papierowej można przekazywać osobiście do specjalnie przygotowanej urny, która znajduje się w bocznym wejściu do Urzędu (od strony al. Niepodległości).

3. Rejestracja aktów zgonu następuje po wcześniejszym kontakcie z USC pod numerem tel. 94 373 41 22, lub mailowo usc@bornesulinowo.pl.

4. Od 30 marca 2020 r. wprowadzony zostaje rotacyjny system pracy pracowników Urzędu. Powyższa decyzja jest podyktowana koniecznością zapewnienia ciągłości funkcjonowania Gminy w przypadku ewentualnego występowania zakażeń na naszym terenie i wprowadzania kolejnych zaleceń sanitarnych.

***************

Informacja GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO w sprawie odpadów powstających w miejscach kwarantanny:

Informacja GIS

***************

Telefoniczne wsparcie psychologiczne

Fundacja Vis Salutis
uruchomiła telefoniczną pomoc psychologiczną dla osób dotkniętych skutkamiCOVID-19.
Pod numerami telefonu: 888-960-980, 888-900-980
codziennie w godzinach 10:00 -18:00 będzie dyżurował psycholog, psychoterapeuta.

Do kontaktowania się zapraszamy wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia.

***************

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY PRACY ARiMR – NOWE INFORMACJE

Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 – „koronawirusa”, aby skutecznie chronić zdrowie beneficjentów ARiMR i jej pracowników, prosimy o wyrozumiałość dla przyjętego sposobu postępowania w tym okresie. Zmiany dotyczą przede wszystkim przyjęć interesantów w jednostkach organizacyjnych ARiMR tzn.:

– ograniczona zostaje możliwość osobistego załatwiania spraw w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych oraz centrali ARiMR – jednostki te pracują bez kontaktu z interesantami;

– kontakt z ARiMR – wyłącznie telefoniczny lub pisemny (za pośrednictwem poczty tradycyjnej
lub elektronicznej), numery telefonów i adresy e-mail będą dostępne w widocznym miejscu przy wejściu do placówki Agencji;

– w sytuacji braku możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań we wszystkich jednostkach organizacyjnych ARiMR udostępnione zostaną wrzutnie / urny, w których możliwe będzie pozostawienie dokumentów / wniosków / oświadczeń bez konieczności kontaktu z pracownikami Agencji.

Szanowni Państwo, większość spraw związanych z ubieganiem się o dopłaty i dotacje, a także z rejestracją zwierząt można załatwić przez internet.

 1. Jeżeli używasz komputera – złóż wniosek o płatności bezpośrednie i obszarowe
  z PROW 2014-2020 za pomocą aplikacji eWniosekPlus, a dane o zwierzętach zgłoś albo wyjaśnij
  za pomocą aplikacji PortalIRZplus!
 2. Jeżeli nie używasz komputera – skontaktuj się telefonicznie z doradcą rolniczym lub z pracownikiem biura powiatowego ARiMR
 3. Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019 można złożyć poprzez:

– pozostawienie we wrzutni / urnie umieszonej przy wejściu do biura powiatowego,

– wysłanie pocztą,

– złożenie poprzez platformę ePUAP,

– przesłanie zeskanowanych dokumentów za pomocą poczty elektronicznej (e-mail) na adres mailowy biura powiatowego właściwego ze względu na adres zamieszkania Wnioskodawcy. W tym przypadku Beneficjent zostanie poproszony o złożenie oryginału dokumentu w odpowiedniej placówce ARiMR
w terminie późniejszym.

Adresy skrytek ePUAP (dla osób które posiadają Profil Zaufany) oraz adresy e-mail biur powiatowych dostępne są tutaj.

Rolnicy uprawnieni do złożenia Oświadczenia mogą także zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i złożyć wniosek przez Internet, do czego zachęcamy. W przypadku złożenia dokumentów do wrzutni lub przesłania pocztą elektroniczną, Wnioskodawca otrzyma potwierdzenie przyjęcia dokumentów po ich zarejestrowaniu (jeżeli potwierdzenia są przewidziane/niezbędne w procesie obsługi sprawy).
Jeżeli Wnioskodawca chce otrzymać potwierdzenie bez oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty.

KANAŁY KOMUNIKACJI

W związku z koniecznością wprowadzenia ograniczeń w kontaktach bezpośrednich uruchomione zostały dla Państwa dodatkowe kanały komunikacji z ARiMR. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie funkcjonowania Agencji w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego, prosimy kierować je na następujący adres maila lub pod numer telefonu:

ALERT@ARIMR.GOV.PL

tel. 22 595 06 99

Informacje dotyczące działalności ARiMR dostępne są również za pośrednictwem dotychczasowych kanałów komunikacji, w szczególności:

Infolinia ARiMR: 800 38 00 84 lub 22 595 06 11

Formularz kontaktowy: https://www.arimr.gov.pl/zadaj-pytanie/

ePUAP[1] : https://epuap.gov.pl/wps/portal

eUsługi ARiMR: eWniosekPlus oraz PortalIRZplus

Wszystkie podjęte działania mają charakter prewencyjny. W celu zapobiegania rozpowszechniania się wirusa zachęcamy Państwa do ograniczenia wizyt w urzędach do niezbędnego minimum, a w razie konieczności załatwiania spraw pilnych przy użyciu powyższych kanałów komunikacji.

[1] W trakcie wyboru sprawy do obsłużenia prosimy o wskazanie konkretnego urzędu (biura powiatowego lub oddziału regionalnego) właściwego dla załatwienia sprawy.

***************

Kwarantanna w związku z koronawirusem

 Kwarantanna w związku z koronawirusem – najważniejsze informacje!

Kto i na jakich zasadach powinien być poddany kwarantannie? Definicja: Kwarantanna –  jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Kto jest zobowiązany do obycia kwarantanny?

Osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

W świetle obowiązujących przepisów nie muszą być kwarantannowane osoby z otoczenia domowego Polaków, którzy od niedzieli (15 marca 2020 r.) wracają do kraju i są objęci kwarantanną.

Wyjątek stanowią osoby z najbliższego otoczenia kwarantannowanego w sytuacji, kiedy wystąpią u niego objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem i jest on w trakcie oczekiwania na wynik badania laboratoryjnego:

a) jeśli kwarantannowany otrzyma wynik ujemny – może zostać zwolniony z odbywania kwarantanny;
b) jeśli kwarantannowany otrzyma wynik dodatni – będzie hospitalizowany albo izolowany w warunkach domowych.

W przypadku osób, które wróciły do kraju przed 15.03.2020 r. nie stosuje się kwarantanny z mocy §  2.  pkt 2 ppkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Osoby te podlegają kwarantannie na dotychczas obowiązujących zasadach tj. decyzji wydanej przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

***************

Komunikat w sprawie całkowitego zamknięcia magistratu dla petentów od 16 marca

Szanowni Państwo!

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS –coV-2, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i pracowników Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie,
Burmistrz Bornego Sulinowa podjął decyzję
o całkowitym zamknięciu magistratu dla petentów od 16 marca (poniedziałek) do odwołania.

Obsługa petentów odbywać się będzie wyłącznie telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość.

Komunikat Urząd Stanu Cywilnego

Wykaz telefonów wewnętrznych Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie

***************

Zakupy dla seniorów!

Gmina Borne Sulinowo w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchamia usługę „Zakupy dla seniorów”. To wsparcie przeznaczone jest dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających na terenie miasta i gminy Borne Sulinowo. Pomoc obejmowała będzie zakup leków, żywności oraz środków czystości. Zgłoszenia przyjmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w  Bornem Sulinowie  pod numerem telefonu 882843407.

Akcja „Zakupy dla seniorów” adresowana jest do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, mieszkających na terenie gminy Borne Sulinowo. Jej celem jest maksymalna ochrona przed koniecznością wychodzenia z domów.

Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Z „Zakupów dla seniorów” mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Akcja zakłada maksymalnie dwukrotną pomoc w tygodniu związaną z zakupem produktów codziennego użytku.

Podstawowym narzędziem kontaktu będą rozmowy telefoniczne.

Podczas rozmowy z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Pod wskazany numer skontaktujemy się celem ustalenia  terminu spotkania z pracownikiem, który zrobi zakupy.

WAŻNE. Pracownik ten będzie posiadał stosowne upoważnienie/identyfikator wydane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, które będzie przedstawiał podczas kontaktu.

Apelujemy, aby uważać na próby oszustw. Nasi pracownicy będą wcześniej umówieni telefonicznie i będą posiadać upoważnienie wystawione przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie. Prosimy zwracać uwagę, czy osoba która zgłasza się do Państwa posiada taki identyfikator, a w przypadku wątpliwości – prosimy zażądać jego przedstawienia i o ewentualny kontakt telefoniczny z Ośrodkiem.

Prosimy, aby po przybyciu pracownika przekazać mu gotową listę zakupów oraz pieniądze, których przyjęcie pracownik potwierdzi na stosownym formularzu. Pracownik, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i formularza, na którym potwierdził przyjęcie pieniędzy.

UWAGA: dla zapewnienia bezpieczeństwa informujemy, że nasi pracownicy nie będą przychodzić w sprawie zakupów dla seniora, jeśli osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na tę usługę.

 Apelujemy również, aby rozsądnie korzystać z uruchomionej usługi. Jest ona skierowana w głównej mierze do osób starszych i niepełnosprawnych, które nie mają możliwości uzyskania odpowiedniego wsparcia ze strony swoich bliskich. Z uwagi na ograniczone możliwości kadrowe i szczególną sytuację, prosimy o mądre i rozsądne ustalanie potrzeb i dysponowanie naszymi pracownikami.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do mieszkańców naszej gminy, aby pamiętać o starszych mieszkańcach naszego miasta, naszych sąsiadach – pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy sąsiadom. Zgłoszenia przyjmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie pod numerem telefonu 882843407 w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00. 

***************

Komunikat Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z.o.o. w Bornem Sulinowie informuje, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID – 19 PSZOK będzie zamknięty od 18 marca do odwołania

***************

Zamknięcie instytucji na terenie gminy Borne Sulinowo z powodu koronawirusa

W związku z zagrożeniem koronawirusem od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty tj. szkół, oddziałów przedszkolnych w szkołach, przedszkoli niepublicznych oraz żłobków i klubów dziecięcych zostaje czasowo ograniczone. W dniach 12-13 marca wyjątkowo będą w szkołach zorganizowane zajęcia opiekuńcze dla tych dzieci, których rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki. Od 16 do 25 marca zajęcia zostają bezwzględnie zawieszone.

Sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował także o czasowym zamknięciu od 12 do 25 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, bibliotek oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Na terenie gminy Borne Sulinowo odwołane zostają zajęcia i imprezy organizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji, Miejską Bibliotekę Publiczną, Klub Seniora. Nieczynne będą do odwołania świetlice wiejskie.

***************

Komunikat

Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:

1. zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;

2. polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.

Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie.

Podstawy prawne:
– art. 11 ust. 1, 2 i 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;
– art. 37 ust. 2 w związku z art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
– art. 54 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Wojewoda zachodniopomorski
/-/ Tomasz Hinc

***************

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa…

Więcej w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej->>>

***************

Informacje na temat koronawirusa 2019-nCoV

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

 • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną…

Więcej informacji na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie->>>

———————–

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szczecinku

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem. Przenosi się on drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z wyżej wymienionych rejonów, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych, zamykanie szkół czy odwoływanie imprez.

Niezbędne jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

KV_plakat_A3_2 – szpitale

Jak skutecznie myć ręce_24.02.2020

Plakat Koronawirus_2020.03.01

KV_plakat_A3_2 tel sanepid i szkol

***************

Polecenie Wojewody Zachodniopomorskiego

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COYID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2

polecam

czasowe zawieszenie działalności, na terenie województwa, w terminie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. w:
a) placówkach wsparcia dziennego;
b) centrach integracji społecznej;
c) klubach integracji społecznej;
d) dziennych domach i klubach seniora;
e) środowiskowych domach samopomocy;
f) warsztatach terapii zajęciowej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie i państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Wojewoda Zachodniopomorski – czasowe zawieszenie działalności instytucji

Print Friendly, PDF & Email