Silnowo

Silnowo (Eulenburg)

Miejscowość w obecnym kształcie ma stosunkowo krótką historię. Kronikarz niemiecki opisał dokładnie jak w 1577 przebiegała granica między polami Dąbrowicy a Piławy, nie wspominając o leżącym dzisiaj między nimi Silnowie.
Na niemieckiej mapie topograficznej z 1936 r., zasadnicza część wsi praktycznie jeszcze nie istnieje. Są pojedyncze budynki, identyczny jak dzisiaj układ dróg i mająca największy wpływ na późniejszy rozwój wsi – stacja kolejowa. Peryferyjna część wioski, zwana dzisiaj potocznie „Dolne Silnowo”, leżąca nad jeziorem Pile, nosiła wówczas nazwę Eulenburg. To było ówczesne Silnowo. Miejscowość, gdzie po II wojnie światowej mieściła się siedziba Urzędu Gminy, była wówczas tylko stacją kolejową Eulenburg.

W marcu 1992 r. Rada Gminy w Silnowie wyraziła wolę przejęcia „miejscowości Borne Sulinowo”. Piątego maja 1993 r. w rejestrze Biura Ewidencji Ludności Urzędu Gminy w Silnowie zameldowano pierwszego mieszkańca Bornego Sulinowa, a już pierwszego stycznia 1995 r., miejsce Gminy Silnowo zajęło Miasto i Gmina Borne Sulinowo.

W marcu 1996 r. przeniesiony został z Silnowa do Bornego Sulinowa Urząd Miasta i Gminy. Po wielu latach, Silnowo przestało być ośrodkiem władz gminy.

Obecnie miejscowość ma 277 mieszkańców.

PrintFriendly and PDF