II Rodzinny Festiwal Dyni w Radaczu

II Rodzinny Festiwal Dyni w Radaczu

W sobotę 7 września 2013 roku w Radaczu odbył się II Rodzinny Festiwal Dyni zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz, Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Świetlicę Wiejską i Radę Sołecką w Radaczu. Celem imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowej żywności, aktywizacja środowiska lokalnego na rzecz uprawiania sportu i promocji zdrowia, wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży (ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką może odgrywać kontakt z przyrodą), a także zachęcenie do wspólnego spędzania wolnego czasu z rodziną. Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach zadania publicznego powierzonego przez Gminę Borne Sulinowo. Imprezę dofinansował Urząd Miejski w Bornem Sulinowie, Borneńskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych „Universum” oraz Rada Sołecka w Radaczu.
Podczas festiwalu przeprowadzono wiele rodzinnych konkurencji sportowych np. bieg z balonem, tor przeszkód, rzut oponą, pracowite pszczółki, wieszanie bielizny, wyścig z taczką czy też skok kangura. Należy podkreślić, że stopień trudności wszystkich konkurencji został dostosowany do wieku uczestników. Chętnych do udziału nie brakowało. Swoje możliwości sprawdzały więc dzieci, młodzież i dorośli.
Podczas imprezy przeprowadzono także szereg konkursów, w tym: konkurs na największą dynię, najsmaczniejszą potrawę z dyni oraz najsmaczniejsze ciasto. Podczas pikniku odbyła się również degustacja zdrowych i smacznych potraw przygotowanych przez Panie z Radacza w ramach projektu „Aktywność obywatelska szansą rozwoju świetlic wiejskich w gminie Borne Sulinowo”. Dla podkreślenia wartości roli rodziny w wychowaniu dziecka, organizatorzy przeprowadzili także konkurs plastyczny dla dzieci pod nazwą „Jak spędzam wolny czas z rodziną”.
Zwieńczeniem imprezy była biesiada i wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Dodatkowo atmosferę umilił występ solowy Kamili Sabudy z Parsęcka. Pogoda i humory dopisały, a organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejną imprezę za rok.
Konkurs na największą dynię wygrała Pani Jagoda Lenkiewicz z Gwdy Małej. W konkursach kulinarnych na najsmaczniejszą potrawę z dyni I miejsce zajęła Pani Agnieszka Lewicka (placki z dyni), II miejsce Pani Janina Śledź – leczo z cukini, a miejsce III Pani Renata Rempel za zupę-krem dyniową na bulionie. Natomiast w konkursie na najsmaczniejsze ciasto III miejsce ex aequo zajęły Panie: Klaudyna Pawlak ze Szczecinka i Bogumiła Pożoga z Radacza, zaś II miejsce Pani Elżbieta Duda. Niestety nie ujawniła się osoba, której ciasto komisja uznała za najsmaczniejsze (organizatorzy nadal czekają na poznanie zwycięzcy). Dodatkowo komisja przyznała nagrodę Pani Katarzynie Kowalskiej za dynię o najbardziej oryginalnym kształcie, a Pani Lilianie Niżyńskiej za  najciekawszą kompozycję z dyni. W konkursie plastycznym dla dzieci „Jak spędzam wolny czas z rodziną” I miejsce zajęła Kalinka Iwaniak z Koszalina, II miejsce Oliwia Siniarska z Chwalimek, a miejsce III Amelka Markowska z Radacza. Konkurs na najaktywniejszą rodzinę wygrali Państwo Agata i Adam Kocielscy z synami – Damianem i Sebastianem. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostałym uczestnikom wręczono drobne upominki.

Naszą imprezę wsparli również: Barbara i Krzysztof Kurz, Marek i Krzysztof Jastrzębscy, Apteka Przy Ratuszu w Szczecinku, Komenda OHP Szczecinek, Irena Madalińska i Elżbieta Drab, Sklep Kredka w Szczecinku, Sklep Komputronik w Szczecinku i Tomasz Kita.

Organizatorzy dziękują za wsparcie.

Prezes Stowarzyszenia Miłośników
Miejscowości Radacz
Elżbieta Niepelt

PrintFriendly and PDF