Zlot Pojazdów Militarnych – 10 lat za nami

Zlot Pojazdów Militarnych – 10 lat za nami

10 LAT ZA NAMI
czyli o
JUBILEUSZOWYM MIĘDZYNARODOWYM ZLOCIE POJAZDÓW MILITARNYCH

„GĄSIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2013 

słów kilka

Dziesięć lat temu, w sierpniu 2004 roku, na „polu zlotowym” przy ulicy Towarowej w Bornem Sulinowie zorganizowano PIERWSZY BORNEŃSKI ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH. Stawiło się na nim kilkadziesiąt różnych, najczęściej lekkich pojazdów z demobilu. Gwiazdą imprezy był pojazd gąsienicowy, czołg T-34, wzbudzający ogromne zainteresowanie widzów. Była skromna parada ulicami miasta, były przejażdżki chętnych spośród publiczności na samochodach militarnych i motocyklach. Co odważniejsi wsiedli nawet na pancerz T-34. Chyba niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że oto narodziła się piękna, rozsławiająca Borne Sulinowo w kraju i za granicą impreza – MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH BORNE SULINOWO.

Minęły lata, impreza rozrastała się ilościowo, jakościowo i obszarowo. Co roku przybywały nowe grupy uczestników z coraz ciekawszym sprzętem, nawiązaliśmy ścisły kontakt z naszymi już chyba przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, co pozwoliło dodać do nazwy imprezy słowa „Gąsienice i podkowy”.

Z biegiem lat Zlot stawał się coraz sławniejszy i dostrzegany – w roku 2008 otrzymaliśmy od  Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego statuetkę  i tytuł „Najlepsze wydarzenie turystyczne promujące region zachodniopomorski w roku 2008”, a w 2011 roku tytuł „Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego”.

Nawiązaliśmy również stałą współpracę z jednostkami Wojska Polskiego, efektem czego jest coroczne wystawianie przez wojsko sprzętu militarnego. Począwszy od III  Międzynarodowego Zlotu, każdorocznie impreza otrzymuje Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej.

Przez ostatnie 4-5 lat borneński zlot osiągnął w miarę wyrównany poziom jeśli chodzi o liczbę przybyłych uczestników i sprzętu. Teren, jakim dysponujemy, nie pozwala bowiem na rozrost przestrzenny imprezy. Następują natomiast wyraźne zmiany w sprzęcie militarnym przywożonym przez uczestników – jest coraz ciekawszy pod kątem wartości historycznej. Z roku na rok zmienia się również obóz zlotowy. Obozowiska poszczególnych grup mają coraz bardziej militarny charakter, a uczestnicy w większości występują w umundurowaniu właściwym dla formacji, jaką sobie wybrali.

Jaki więc był ten nasz JUBILEUSZOWY X MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH „GĄSIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2013?

Niby taki sam jak poprzednie, a jednak inny. Już na kilka dni przed otwarciem, na polu rozbili swoje obozy pierwsi uczestnicy. Sztab Zlotu, który rozpoczął pracę w sobotę 10 sierpnia, już w niedzielę miał w rejestrze ponad 1.000 mieszkańców obozowiska. W sumie odnotowano ponad 3.700 uczestników z 579 pojazdami militarnymi, w tym 138 motocyklami. Na polu obozowym było też 605 pojazdów cywilnych (w tym 57 motocykli). Zadziwia gama narodowości jakie reprezentowali uczestnicy X Zlotu. Najwięcej, bo 201, przybyło Niemców (przywieźli bardzo dużo sprzętu militarnego), a po nich nastąpił prawdziwy kalejdoskop narodowości: Holendrzy, Belgowie, Węgrzy, Finowie, Duńczycy, Norwegowie, Portugalczycy, Włosi, Ukraińcy, Rosjanie, Francuzi, Szwajcarzy. Nie zabrakło także obywateli Turcji i Izraela, a nawet jednej mieszkanki Japonii. Oczywiście były to w większości grupy 2-3 osobowe, ale zawsze na początku zaczyna się od pojedynczych osób – tak było kilka lat temu z Niemcami.

Rangę jubileuszu podkreślił Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej – Tomasza Siemieniuka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz Starosty Szczecineckiego – Krzysztofa Lisa.

Uroczyste otwarcie zlotu nastąpiło w dniu 15 sierpnia o godz. 16.00 z udziałem pocztu sztandarowego, w asyście kompani honorowej ze składu 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca. Ceremoniałem podniesienia flagi narodowej dowodził dowódca 2 Brygady – płk dypl. Piotr Trytek, który złożył meldunek dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Ireneuszowi Bartniakowi. Obecny był również Zastępca Dowódcy 12 Dywizji – gen. bryg. Jarosław Mika. Ceremoniałowi towarzyszyła orkiestra Wojsk Lądowych z garnizonu szczecińskiego. Po krótkim przemówieniu powitalnym, wygłoszonym przez Burmistrza Bornego Sulinowa – Panią Renatę Pietkiewicz-Chmyłkowską i wypowiedzeniu formułki o otwarciu zlotu przez Komandora Zlotu – Pana Wiesława Bartoszka, salwa trzech wystrzałów z armaty „prawosławnej” zrekonstruowanej przez GRH 7 DAK z Poznania, obwieściła początek jubileuszowej imprezy.

Skromność miejsca nie pozwala na szczegółowy opis dalszego przebiegu imprezy. Lepiej oddaje to załączony serwis fotograficzny z każdego jej dnia. Zatrzymajmy się natomiast chwilę nad tym, co ze sprzętu przedstawiono najciekawszego. I tak:

– Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wystawiło armatę samobieżną 203 mm PION, wyrzutnię rakiet operacyjno-taktycznych R-11M na podwoziu IS2 (w nomenklaturze NATO – Scud) oraz popularną „Katiuszę’ na podwoziu ZIS 151,

– 52 Batalion Remontowy z Czarnego zaprezentował czołg PT-91 „Twardy” oraz KTO Rosomak,

– 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana pokazała samobieżną armato-haubicę DANA oraz KTO Rosomak,

– Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu wystawiło wyrzutnię rakiet „Trzmiel” na podwoziu Gaz 69,

– ze stanu 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach pochodziła stacja naprowadzania KRUG.

Tyle z grubsza pokazało Wojsko Polskie. A sami uczestnicy? Ci też nie zawiedli. Na początek wymienić należy czołg T-34 przywieziony przez Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Takim właśnie pojazdem gąsienicowym rozpoczęto 10 lat temu borneńskie zloty! W sumie na X Zlocie pojazdów gąsienicowych było 18, w tym: BWP, WEZT2, MTLB, MTLBU, FV432 ATS 59 G, PTS, GSP i Volvo BV 202. Wśród pojazdów kołowych wymienić należy: BRDM 2, BAZ, SKOT, BTR 152 BM 13 oraz samochody ciężarowe i terenowe, takie między innymi jak: VOLVO, MAN 4×4, 6,6, 8×8, MERCEDES, Star 266 i 244, URAL 4320, ZIŁ 130, 131,137, KRAZ, kilka typów REO, GMC, FIAT 62 IL, IFA, liczne HANOMAGI, UAZY WILLYSY, FORDY, LAND ROUWERY, LIAZ, TARPANY i inne. Nie zabrakło wielkiego ciągnika K 700 (KIROWIEC) i poczciwego URSUSA C 45. Pośród motocykli królował historyczny TIS AM na tle Urali, M 750, K 750, BMW, MZ, Harley Davidson WLA, IŻ 56 i innych.

Nie zabrakło także naszych stałych gości – Strzelców Konnych z Chełmna i Szpitala Polowego oraz licznych Grup Rekonstrukcji Historycznej (ciekawa była zwłaszcza inscenizacja obozu talibów). Po raz pierwszy na zlocie prezentowało się Muzeum  Marynarki Wojennej z Gdyni. Swoje stanowisko informacyjne wystawiła również Inspekcja Transportu Drogowego.

Na uroczystości podsumowującej zlot w dniu 17 sierpnia o godz. 18.00 wręczono wyróżnienia w postaci statuetek od:

– Burmistrza Bornego Sulinowa dla Żandarmerii Zlotowej,

– Dyrektora Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie dla GRH 7 DAK,

– Prezesa Stowarzyszenia za przedstawienie unikatowego pływającego MAW (Gaz 46),

– Komandora Zlotu za motocykl TIZ-MM, zrekonstruowany samochód ciężarowy Fiat 62 IL oraz za wystawienie przez MSW Mrągowo czołgu T-34.

W imieniu Konsorcjum Piwowarskiego wyróżniono obóz talibów, zaś w imieniu Coca-Coli GRH 173  amerykańskiej dywizji powietrzno-desantowej.

W dalszej części uroczystego podsumowania organizatorzy podziękowali osobom zasłużonym dla organizacji zlotów. Pamiątkowe medale otrzymali przede wszystkim ci, którzy dziesięć lat temu zapoczątkowali historię zlotów w Bornem Sulinowie tj. Panowie: Marian Laskowski, Andrzej Michalak, płk Edward Królik i Pani Anna Wygachiewicz.

Publiczność zlotową, której liczbę media oceniają na kilkadziesiąt tysięcy, poza militariami bawiły takie zespoły jak: De Mono, Bay City, Złe Psy, Hungarica oraz Mako Band.

 W imieniu organizatorówBogumił Turowski

Prezes Stowarzyszenia

Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa

Fotografie z X MIĘDZYNARODOWEGO ZLOTU POJAZDÓW MILITARNYCH „GĄSIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2013

Foto: Wiesława i Tadeusz Wojewódzcy, Agnieszka i Waldemar Soćko

Wtorek, 13 sierpnia 2013 r. (dwa dni przed oficjalnym otwarciem)

 

Środa, 14 sierpnia 2013 r. (dzień przed oficjalnym otwarciem)

 

Czwartek, 15 sierpnia 2013 r. – oficjalne otwarcie

 

Piątek, 16 sierpnia 2013 r.

 

Sobota, 17 sierpnia 2013 r. – parada

Sobota – Zlotowisko

Sobota – pokaz ułanów i podsumowanie zlotu

Sobota – Tankodrom

 

Niedziala, 18 sierpnia 2013 r. – zakończenie zlotu

 

 

Print Friendly, PDF & Email