Stowarzyszenie „Pomost” – podsumowanie projektu „Pomaganie ma znaczenie”

Stowarzyszenie „Pomost” – podsumowanie projektu „Pomaganie ma znaczenie”

Podsumowanie projektu „Pomaganie ma znaczenie” z programu PROO5 Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trwającego od 14.03.2022-14.06.2022

Od 25 lutego rozpoczęliśmy działania w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zgromadziliśmy i odbieraliśmy z różnych zakątków naszej gminy i poza nią wszelkiego rodzaju rzeczy, segregowaliśmy je i rozwoziliśmy bezpośrednio lub pośrednio osobom potrzebującym. Materiały opatrunkowe, koce czy śpiwory dostarczane były na granicę. Nasi wolontariusze zaangażowani w te działania mogli pracować w cieple, zjeść gorący posiłek, transportować dary dzięki dofinansowaniu w ramach projektu ”Pomaganie ma znaczenie” z programu PROO5 Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wszystkie osoby zaangażowane w te działania rozwoziły dary własnymi środkami transportu (Szczecinek, Borne Sulinowo, Białogard), często nawet po kilka razy dziennie. Środki z zadania pozwoliły na zabezpieczenie zakupu paliwa i sprawne dostarczanie darów.

Nasze zaprzyjaźnione stowarzyszenie z Niemiec dostarczyło nam do tej pory 2 razy transport darów z Niemiec, każdorazowo to 4 busy plus 4 przyczepki odzieży i środków chemicznych, art. spożywczych, art. Medycznych (obecnie czekamy na kolejny transport). Wszystkie rzeczy segregowali, transportowali nasi wolontariusze dzięki funduszom na zakup paliw. Zakup agregatu i nagrzewnic pozwolił na pracę w ogrzewanym garażu, a po zakupie namiotu – na pracę w ogrzewanym i oświetlonym namiocie. Wolontariusze którzy nam pomagali spędzali z nami po kilka godzin dziennie, zapewniliśmy im posiłki w fast food, robiliśmy kanapki oraz wykupiliśmy posiłki regeneracyjne w jadłodajni itp. Przyjmowaliśmy wszystko, co przekażą darczyńcy. Mieliśmy kontakt z osobami, które tłumaczą co jest potrzebne rodzinie i zaopatrywaliśmy je we wszystko, czego potrzebowali. Nie odmawialiśmy i nie odmawiamy pomocy nikomu.

Ze względu na nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem z zagranicy i dużymi dostawami, zakupiony w ramach projektu namiot służył do przechowywania rzeczy, które przyjadą do nas w kolejnych transportach. Namiot służył nam również przy organizacji kiermaszu „Ukraińskie smaki”, na którym zbieraliśmy środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy, sprzedając potrawy przygotowane przez zaprzyjaźnione rodziny uchodźców.

Do tej pory wydaliśmy na zakupy jedzenia, odzieży, bielizny osobistej, dzięki ofiarności naszych darczyńców, 7229,62 zł. Większość zakupionych towarów we współpracy ze Stowarzyszeniem Be Happy i Barbarą Magdaleną Krosman trafiło do magazynu w Bornem Sulinowie, a środki medyczne dzięki Jędrzejowi Dunaj trafiły na granicę.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę i okazaną pomoc!

Agnieszka Śmiałkowska
Prezes stowarzyszenia dla dzieci i młodzieży ze
środowisk lokalnych „Pomost”

Print Friendly, PDF & Email