IV Międzynarodowy Plener Artystyczny Stacja Kultura 2021 w Siemczynie

IV Międzynarodowy Plener Artystyczny Stacja Kultura 2021 w Siemczynie
W dniach 15-25 sierpnia w Pałacu w Siemczynie miał miejsce IV Międzynarodowy Plener Artystyczny. Organizatorem Pleneru było Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa i współpracujące z nim Stowarzyszenie Henrykowskie. Komisarzem pleneru była Gina Malinowski, pełniąca funkcję prezesa Stowarzyszenia Stacja Kultura. W plenerze wzięło udział 2 artystów z zagranicy: z Irlandii -Marzena Jurek, z Niemiec- Jutta Michels oraz 11 artystów z Polski.
 
Pomorze Zachodnie reprezentowali: Marta Frankowska i Elżbieta Majewska/Złocieniec, Krystyna Masiukiewicz/Żelisławiec, Beata Sudnikowicz /Mirosławiec, Gina Malinowski/Borne Sulinowo, Jacek Juriewicz/Szczecinek Gośćmi
z Warmii i Mazur byli: Jan Bachar /Bezledy, Olga Kokoryn/Szczytno, Mariusz Iljasiuk/Biskupiec,
Województwo Wielkopolskie reprezentowali: Krzysztof Ryfa/Ostrów Wlkp.,prof. Marek Haładuda/Poznań. Artyści pracowali w Sali Balowej pałacu oraz w plenerze – w Parku Pałacowym.
 
Pragnąc zapoznać artystów z unikatową przyrodą Pomorza Zachodniego, Starostwo Drawskie zorganizowało wycieczkę krajoznawczą. Goście mieli okazję do poznania naszych wspaniałych pejzaży i zabytków. Wycieczkę zorganizowała Pani Katarzyna Szlońska-Getka, sekretarz Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. Artyści zostali też zaproszeni do sąsiadującej z Siemczynem wsi Żelisławiec. Dało to okazję do zapoznania się z tradycyjnymi, dawnymi zajęciami kobiet naszego regionu. Artyści samodzielnie mogli przędzić wełnę, tkać na krosnach oraz upiec w piecu chlebowym tak zwane szczodraki, czyli regionalne bułki. Wieś Żelisławiec jest jedną z niewielu, które kultywują dziś już zapomniane zwyczaje.
 
Wernisaż odbył się w Galerii Pałacowej. Zaprezentowanych zostało około 50 eksponatów, w tym obrazy, rzeźby, ceramika oraz instalacje metalowe. Na wernisażu obecni byli wszyscy nasi sponsorzy ze wspierających nas urzędów:
– Pani Marszałek Anna Bańkowska/Patronat Honorowy/ Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
– Pan Krzysztof Lis/Patronat Honorowy/Starosta Powiatu Szczecineckiego.
– Pani Katarzyna Szlońska-Getka była w podwójnej roli, jako Sekretarz Starostwa w Drawsku Pomorskim. Reprezentowała także Pana Stanisława Cybulę Starostę Powiatu Drawskiego/Patronat Honorowy/którego nieobecność tłumaczyły ważne sprawy.
– Pan Zbigniew Dudor – Członek Zarządu Powiatu w Drawsku Pomorskim.
– Pani Dorota Chrzanowska- Burmistrz Bornego Sulinowa.
– Pani Beata Czarnecka – Herbaczewska- Sekretarz Gminy Borne Sulinowo.
– Pani Małgorzata Fedorowiat-Nowacka- Zastępca Burmistrza w Czaplinku.
– Pan Michał Olejniczak- Sołtys Siemczyna i Przewodniczący Rady Miasta w Czaplinku.
– Pan Krzysztof Zacharzewski- Burmistrz Złocieńca.
 
Stowarzyszenie Henrykowskie reprezentował Pan Zdzisław Andziak, którego wspierała rodzina właścicieli Pałacu w osobach: Pana Bogdana Andziaka, Pani Grażyny Tomaszewskiej oraz Pana Adama Andziaka. Gościem z Połczyna Zdroju był Pan Krzysztof Szewczuk – Dyrektor Centrum Kultury. Mimo nieobecności przedstawiciela, nasze podziękowania należą się także Lasom Państwowym, a szczególnie wspierającemu nas Nadleśnictwu Czarnobór. Wszystkich gości przybyłych na Wernisaż powitała Lucy von Schickedantz, natomiast Komisarz Pleneru, Gina Malinowski, imiennie przedstawiła wszystkich artystów i ich prace.
 
W krótkich przemówieniach swoje wrażenia odnośnie organizacji pleneru, wernisażu oraz pokazanych prac przedstawili Państwo: Anna Bańkowska, Dorota Chrzanowska, Krzysztof Lis , Zbigniew Dudor, Zdzisław Andziak oraz Michał Olejniczak. Wernisaż trwał około półtorej godziny i odbył się w bardzo swobodnej atmosferze. Przy lampce wina wymieniano wrażenia, jakie na zwiedzających wywołały pokazane prace. W swobodnych rozmowach artyści dzielili się tajnikami swoich warsztatów.
 
Wernisaż, łącznie z naszymi gośćmi i artystami, udokumentowali zdjęciami i wywiadami: TV Gryf ze Szczecinka, TVReda z Świdwina i Pan Andrzej Łesyk z Bornego Sulinowa. Ten ciekawy dzień zakończyła wspólna kolacja, przy której odbywały się ciekawe dyskusje. W ramach sponsorowania Starostwo Drawskie obdarowało wszystkich artystów wspaniałymi albumami zdjęć ziemi drawskiej. Natomiast Pani Agnieszka Szewczyk obdarowała uczestników Pleneru wyrobami zielarskimi, w których specjalizuje się jej Gospodarstwo Agroturystyczne, Bobrowa Dolina.
 
Serdecznie dziękuję artystom za ich przybycie i pracę. Dziękuję wszystkim naszym sponsorom za wiarę w nas i w to wspaniałe przedsięwzięcie, jakim jest coroczny Plener. Dziękuję za piękne kwiaty, które odbieram jako wyraz uznania dla naszego zaangażowania i pracy.
Tekst: Gina Malinowski (prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura)
Print Friendly, PDF & Email