COVID – 19 CONTRA TECHNOLOGIA 3D

COVID – 19 CONTRA TECHNOLOGIA 3D

Od wielu tygodni mieszkańcy gminy Borne Sulinowo wspaniałomyślnie przyłączają się do akcji pn. „Gmina Borne Sulinowo szyje maseczki”, której celem jest to, aby koranowirus SARS-CoV-2 uderzył w naszą społeczność jak najmniej dotkliwie.
Do maszyn do szycia usiadło już ponad 30 osób. Systematycznie w maseczki zaopatrywani są najstarsi mieszkańcy i służby, które są najbardziej narażone na zarażanie koronawirusem.

Nie jest to jedyna inicjatywa, której założeniem jest zminimalizowanie skutków epidemii. Kolejnym niezwykłym przedsięwzięciem podjętym przez mieszkańca Bornego Sulinowa
– Pana Roberta Półtoraka – jest drukowanie przy użyciu drukarki 3D w pełni funkcjonalnych przyłbic ochronnych. W te niezwykle pożądane w obecnej sytuacji środki ochrony osobistej wyposażeni zostali m.in.: funkcjonariusze Komisariatu Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz Urzędu Miejskiego.
Ponad 47 przyłbic trafiło do tych osób, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy muszą w sposób szczególny zabezpieczać się przed zarażeniem koronawirusem.

Z technicznego punktu widzenia proces produkcji przyłbicy nie jest zbyt mocno zaawansowany, jednak wymaga dokładnego planowania i jest bardzo czasochłonny. Wszystko zaczyna się od zamówienia tzw. filamentu (plastiku, z którego drukowana jest w technologii 3D obejma) i folii, która służy za przód przyłbicy. Najważniejszą część – obejmę – drukuje się ok. 40 minut. Następnie wszystkie komponenty składane są w finalny produkt – przyłbicę.

Burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska serdecznie dziękuję panu Robertowi Półtorakowi za dołączenie do akcji, której celem jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców Bornego Sulinowa.

Print Friendly, PDF & Email