Orszak Trzech Króli w Bornem Sulinowie – II edycja przeszła do historii

Orszak Trzech Króli w Bornem Sulinowie – II edycja przeszła do historii

Parafrazując słowa znanej piosenki – „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć… styczniowy, w którym gasną wszystkie spory… w którym radość wita wszystkich…” Właśnie takim dniem, dzięki wspaniałym mieszkańcom gminy Borne Sulinowo, był 6 stycznia – święto Trzech Króli – czas świętowania, integracji, zabawy i dzielenia się dobrem z tymi, którzy o pomoc nie proszą, ale jej bardzo potrzebują.

II edycja Orszaku Trzech Króli w Bornem Sulinowie za nami… a nam brakuje słów, aby wyrazić wdzięczność tak wielu osobom, które w tym wyjątkowym dniu w piękny sposób dzieliły się swoim talentem, kreatywnością, zaangażowaniem, pracowitością i niespotykaną hojnością.

Tradycyjnie święto Objawienia Pańskiego zainaugurowała msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta. Następnie długi korowód poprowadzony przez Kacpra, Melchiora, Baltazara, Sługę i Pastuszka wyruszył al. Niepodległości w kierunku Urzędu Miejskiego. Przemarsz uświetniła Orkiestra Dęta 50 +.

No i zaczęło się!

Na kilka godzin plac przy Urzędzie Miejskim stał się teatrem, w którym aktorzy zagrali swoje życiowe role.Na początku, w niezwykłej, błyskotliwej, pełnej dobrego humoru inscenizacji, wg scenariusza i reżyserii pani Lucy von Schickedantz, wystąpili:
• pan Mariusz Gorgol – przewodniczący Rady Miejskiej,
• pan Artur Malinowski – radny Rady Miejskiej,
• pan Jacek Wojciechowski – radny Rady Powiatu; dyrektor Liceum Ogólnokształcącego,
• pan Dariusz Palicki – radny Rady Miejskiej,
• pan Mirosław Szeligowski – nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym i w Szkole Podstawowej w Bornem Sulinowie.

Dobry scenariusz i świetna gra aktorska wymaga niezwykłych kostiumów i odpowiedniej scenografii. Autorką profesjonalnie wykonanych szat królewskich i ubioru Pastuszka i Sługi była pani Longina Malinowski – malarka, kostiumolog, prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura, która przez wiele tygodni wykonywała stroje aktorów z dbałością o najmniejszy szczegół. Pani Longina z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła również w próbach przygotowujących aktorów do biblijnego wystąpienia. Scenę pięknie udekorowały panie ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.

W dalszej części koncertu wystąpili: ks. Patryk Wojcieszak i pan Piotr Gałka wraz z młodzieżą (brawurowo wykonana „belgijka” spotkała się z wielkim aplauzem publiczności!), zespół Ale Babki, pan Janusz Pawłowski oraz zespół „Ontis” z Sitna.

Nie zabrakło również roztańczonego św. Mikołaja z dużym workiem słodyczy (w tej roli wystąpił niezawodny pan Mariusz Śliwicki), któremu towarzyszyła Śnieżynka – pani Anna Śliwicka.

Imprezą towarzyszącą świąteczno – noworocznemu koncertowi była akcja charytatywna, której celem była pomoc finansowa dla Leszka, mieszkańca Krągów. Upieczone przez mieszkańców ciasta i dodatkowe datki pozwoliły na zebranie bardzo dużej kwoty, tj. 8 636,62 zł (w tym znalazły się środki przekazane przez: panią Joannę Grosicką – prezesa Stowarzyszenie „Promyk Nadziei”- 550,00 zł;pana Marka Szynkaruk i Marcina Fiurst – 330,00 zł; państwa Edytę i Sebastiana Gruszeckich.

Do organizacji charytatywnej akcji włączyły się także młodziutkie wolontariuszki pod opieką pani Katarzyny Kowalczyk – pracownika Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie.

Burmistrz Bornego Sulinowa składa serdeczne podziękowania mieszkańcom gminy Borne Sulinowo, dzieciom, młodzieży i wszystkim artystom,którzy uświetnili swoją obecnością święto Trzech Króli, a tym samym sprawili, że dla Leszka i jego wspaniałej mamy był to bardzo wyjątkowy dzień – pełen wzruszeń i ogromnych emocji.

Słowa uznania należą się także ludziom o wielkim sercu, pasji i pracowitości, którzy sprawili, że w ten zimowy dzień Borne Sulinowo pięknie „zakwitło nadzieją”, a są nimi:
– pani Paulina Undrych-Matkowska – dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie;
– pani Longina Malinowski i Lucy Schickedantz-Stowarzyszenie Stacja Kultura
– pani Grażyna Waryan i słuchacze Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
– pan Wojciech Więckowski – inicjator I edycji Orszaku Trzech Króli, osoba odpowiadająca za oprawę muzyczną, Koordynator Orkiestry Dętej 50 +
– pani Karolina Śmietanka i podopieczni Klubu Senior +
– ks. Patryk Wojcieszak – parafia św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie
– pan Mariusz Gorgol – przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie
– pan Artur Malinowski – radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie
– pan Jacek Wojciechowski – radny Rady Powiatu Szczecineckiego i Dyrektor LO w Bornem Sulinowie
– pan Dariusz Palicki – radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie
– pan Mirosław Szeligowski – nauczyciel LO w Bornem Sulinowie i w Szkole Podstawowej w Bornem Sulinowie
– pani Krystyna Borysionek – osoba prowadząca imprezę
– pani Jadwiga Piecewicz wraz z obsługą techniczną CKiR
– pracownicy Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie
– państwo Anna i Mariusz Śliwiccy – Przedszkole „Jedyneczka”
– pani Irena Fiurst-Stecenko
– pani Katarzyna Kowalczyk wraz z wolontariuszami
– Jan Chmielowski – właściciel Pensjonatu Ani
– strażnicy Straży Miejskiej i policjanci Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie oraz strażacy z OSP Miasta Bornego Sulinowa

Koordynacja imprezy i promocja – Referat Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie

Tekst i zdjęcia: Marzena Tkaczyk – Jabłońska

Realizacja filmu – Tadeusz Wojewódzki

 

Print Friendly, PDF & Email