Dożynki Gminne Rakowo 2019!

Dożynki Gminne Rakowo 2019!

Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów w gminie Borne Sulinowo była wieś Rakowo. Mieszkańcy, na czele z panią Sołtys – Magdaleną Papierkiewicz, przygotowania do imprezy rozpoczęli z dużym wyprzedzeniem.
7 września, mimo deszczowej pogody, w piękny sposób przeszedł do historii dożynek.
Już przy wjeździe do Rakowa gości dożynkowych witały przepiękne witacze i nietuzinkowe dekoracje. Unikatowe ludowe ozdoby i rekordowa liczba zgłoszonych do konkursu wieńców dożynkowych i ciast sprawiły, że tegoroczne Święto Plonów było pod wieloma względami wyjątkowe! Nie zważając na niesprzyjającą plenerowym imprezom aurę, uczestnicy imprezy bawili się świetnie, aż do ostatniej piosenki!

Dożynki rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji rolników i mieszkańców gminy. Następnie korowód z plonami i wieńcami dożynkowymi przeszedł pod specjalnie przygotowaną scenę dożynkową, umiejscowioną na terenie sportowo – rekreacyjnym nieopodal kościoła.
Starościna i Starosta Dożynek, Pani Krystyna Podgórzańska i Pan Jarosław Smołucha, przekazali Burmistrzowi Bornego Sulinowa Dorocie Chrzanowskiej oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Mariuszowi Gorgolowi, dożynkowe bochny chleba. Aby tradycji stało się zadość i nikomu chleba nie zabrakło na najbliższy rok, władze Bornego Sulinowa podzieliły się chlebem ze zgromadzonymi gośćmi.

Podczas tegorocznych dożynek odbyło się również wiele ciekawych konkursów sprawnościowych dla publiczności. W ramach sportowej rywalizacji zwycięzcy otrzymali symboliczne nagrody rzeczowe. Miłą niespodzianką była prawdziwa uczta kulinarna ufundowana przez władze Gminy Borne Sulinowo dla wszystkich uczestników dożynek – każdy mógł skosztować pieczonego dzika z lasów ziemi szczecineckiej oraz prosiaka z kaszą i warzywami.

W programie artystycznym imprezy nie zabrakło naszych lokalnych zespołów. Przed dożynkową publicznością zaprezentowali się: „Borneńskie Wrzosy”, „Duet Elżbieta i Krzysztof”, Orkiestra Dęta 50+, „Jarzębiny” z Jelenia, „ONTIS” z Sitna, „Stokrotki” z Juchowa i solista – Eugeniusz Makaryk.
Gwiazdą wieczoru był zespół „MIKAYLA” z Białegostoku, który szczególnie zaskarbił sobie sympatię uczestników wieczornej zabawy dożynkowej. Do późnych godzin nocnych trwała dyskoteka poprowadzona przez zespół „PLAY”.

Wyniki konkursu „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”:
I miejsce – sołectwo Jeleń
II miejsce ex aequo – sołectwa: Śmiadowo i Łubowo
Wyróżnienie – sołectwa: Rakowo, Stowarzyszenie „Kuźnia Talentów” Krągi, Łączno

Panie rywalizowały w konkursie „Na najsmaczniejsze ciacho ze śliwką”. W tym roku komisja miała naprawdę utrudniony wybór z uwagi na ilość ciast zgłoszonych do konkursu – 15 sztuk! Wyboru najsmaczniejszego wypieku dokonano podczas głosowania, a wyniki wyglądają następująco:
I miejsce Magdalena Wysocka
II miejsce Małgorzata Chudzik
III miejsce Aneta Czaplińska
Specjalne wyróżnienie otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu – 7- letnia Zuzanna Płaszczyńska.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Specjalne podziękowania za wielkie zaangażowanie i pomoc w organizacji Dożynek Gminnych 2019 kierujemy do mieszkańców sołectwa Rakowo i pani Sołtys – Magdaleny Papierkiewicz!

Print Friendly, PDF & Email