Obchody Święta Trzech Króli w Bornem Sulinowie

Obchody Święta Trzech Króli w Bornem Sulinowie

Dzień 6 stycznia 2019 r. był dla Bornego Sulinowa wyjątkowy. Po raz pierwszy al. Niepodległości przemaszerował Orszak Trzech Króli. Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Bornem Sulinowie zainaugurowała msza św. w kościele pw. św. Brata Alberta. Następnie w niezwykłym korowodzie, poprowadzonym przez Mędrców: Kacpra, Melchiora, Baltazara i króla Heroda – udział wzięły setki mieszkańców.

Nie zabrakło muzycznego akcentu w postaci Orkiestry Dętej 50 + pod kierunkiem inicjatora imprezy – pana Wojciecha Więckowskiego. Punktem kulminacyjnym ulicznych jasełek była inscenizacja pn. „Spotkanie Mędrców z Herodem” według scenariusza pani Iwony Gajewskiej-Tranbowicz, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Unikatowe przedstawienie wymagało gry nieprzeciętnych aktorów. Biblijną rzeczywistość wykreowali:

• król Kacper – pan Mariusz Gorgol – przewodniczący Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
• król Baltazar – pan Jacek Wojciechowski – radny Rady Powiatu Szczecineckiego,
• król Melchior – pan Artur Malinowski – radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
• król Herod – pan Dariusz Palicki – radny Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
• doradca – Łukasz Gorgol – uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie,
• kupiec – Adam Dąbrowski – uczeń Szkoły Podstawowej w Borne Sulinowie.

Orszak swoją „wędrówkę” zakończył na placu przy Urzędzie Miejskim. Tutaj na mieszkańców czekała kolejna artystyczna niespodzianka – koncert świąteczno – noworoczny z udziałem dzieci, zespołów śpiewaczych i wokalistów. Nie zabrakło również roztańczonego św. Mikołaja z dużym workiem słodyczy (w tej roli wystąpił pan Mariusz Śliwicki).
Jednak całe świąteczne show skradli dwaj utalentowani tanecznie panowie: ks. Patryk Wojcieszak i Piotr Gałka – animator sportu w Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie, którzy wraz z publicznością ekspresyjnie odtańczyli niezwykły układ choreograficzny.

Sprzyjająca pogoda, pięknie udekorowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy scena i każdy, dopięty na ostatni guzik, techniczny aspekt imprezy (ukłon kierujemy w stronę pani Pauliny Undrych – Matkowskiej – dyrektora Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie) złożyły się na wspaniałe, świąteczne wydarzenie.

Imprezą towarzyszącą świąteczno – noworocznemu koncertowi była akcja charytatywna pn. „Ciasto za grosz… bo grosz do grosza…”, której celem była pomoc finansowa dla Marty i Wiktorii, mieszkanek Bornego Sulinowa, które straciły rodziców.
Upieczone przez mieszkańców ciasta pozwoliły na zebranie bardzo dużej kwoty, tj. 6.484,55 zł (w tym 500,00 zł przekazane przez katolicką organizację Caritas za pośrednictwem Parafii św. Brata Alberta). Do akcji zbierania pieniędzy włączyły się także młodziutkie wolontariuszki pod kierunkiem pani Katarzyny Kowalczyk – pracownika Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY:
• organizatorom,
• współorganizatorom,
• zespołom i wokalistom;
• ekipom technicznym,
• osobom, które upiekły przepyszne ciasta,
• rodzicom dzieci z lokalnych szkół i przedszkola,
• WSPANIAŁYM MIESZKAŃCOM, KTÓRZY SWOJĄ OBECNOŚCIĄ UŚWIETNILI OBCHODY ŚWIĘTA TRZECH KRÓLI W BORNEM SULINOWIE.

Tekst: Marzena Tkaczyk, Referat Promocji i Współpracy
Zdjęcia: Wiesława Wojewódzka

PrintFriendly and PDF