Odsłonięcie fresku w Budynku Kulturalno-Oświatowym

Odsłonięcie fresku w Budynku Kulturalno-Oświatowym

W dniu 31 maja po raz pierwszy mieszkańcy Bornego Sulinowa mogli zobaczyć ukończony w BKO fresk wykonany przez grupę miłośników fresków ze Stowarzyszenia  LesPasseurs de fresques z miejscowości Troyes (Szampania). Autorką projektu jest Daniele Tournemine. Inspiracją treści fresku była historia Bornego Sulinowa i słowa znanego francuskiego poety Jean Tardieu:

„Gdybym odszedł bez patrzenia w przeszłość, wkrótce straciłbym siebie”.

Daniele Tournemine dla wzmocnienia przekazu użyła trzech ram z wykonanymi w nich przez siebie metalowymi koronkami. Warto dodać, że zrobienie pojedynczej koronki zajmuje ok. 3 tygodni. Dzięki takiemu niezwykłemu połączeniu powstał unikatowy fresk przedstawiający plan Bornego Sulinowa i postacie przybywające ze wschodu i zachodu. Jak powiedziała na wernisażu autorka :

 ‘’Jesteśmy ciągle w ruchu. Nadzieja w rozpaczy i znowu nadzieja. Jak te koronkowe istoty będziemy iść do miejsc, gdzie zapuścimy korzenie i zasiejemy ziarna miejsc spokoju, spotkań i tworzenia’’.

Dzień wcześniej w BKO odbyły się warsztaty nauki wykonywania fresku, w których uczestniczyła grupa młodzieży z Francji i Polski (EPIDE de Combrai i Liceum Ogólnokształcącego w Bornem). Warsztaty prowadziła Dominique Sabroux i Alicja Wujec – Kaczmarek z Opola. Pokłosiem tych warsztatów są 2 freski: jeden został zabrany do Francji – będzie wmontowany w ścianę szkoły EPIDE, drugi natomiast ozdobi ścianę w Liceum Ogólnokształcącym w Bornem Sulinowie. Miłą niespodziankę sprawił Pan Etienne Jacheet, który przywiózł z Francji sztandar Stowarzyszenia Przyjaciół Oflagów II D Gross Born, II B Arnswalde i XXI B Szubin. Sztandar po raz pierwszy został oficjalnie  zaprezentowany w Bornem Sulinowie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zobaczenia fresku 25 lecia Bornego Sulinowa w BKO przy Al. Niepodległości 24.

Dzieło wykonane zostało w ciągu tygodnia ogromnym wysiłkiem przez:

Dominique Sabroux, Michèle Briolet, Chantal Collot, Martine Hellinger, Geneviève Bregeard, Alicję, Pawła i Jana Kaczmarek, Jean NoëlPy, Marc-Daniel Seiffert, José Risbec, Danièle Tournemine.

Trudno znaleźć słowa by najpełniej wyrazić ogromną wdzięczność i podziw tym osobom za wspaniałą pracę – PIĘKNIE DZIĘKUJEMY!!!

Podziękowania dla wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na wernisażu, serdecznie dziękuję Panu Piotrowi Łozie, który utrwalił całe wydarzenie w obiektywie swojego aparatu.

 

                                                                                                                                                 Dariusz Czerniawski

PrintFriendly and PDF