II WIOSENNY PIKNIK FOLK

II WIOSENNY PIKNIK FOLK

Kto był, nie zapomni. Kto nie był, niech żałuje. II WIOSENNY PIKNIK FOLK przeszedł do historii. Rozpoczął się 19 maja 2012r. o godz. 11.00, a zakończył tegoż dnia po zachodzie słońca. Emocje jakie mu towarzyszyły,  długo nie opuściły organizatorów.
Impreza rozpoczęła się od przemarszu barwnego korowodu, który od placu przykościelnego podążał na boisko przy szkole. Muzyka, śpiewy i barwne stroje wywabiły mieszkańców Jelenia, którzy serdecznie witali radosnych, rozśpiewanych gości.
Plac wypełniony zespołami, otoczony kolorowymi stoiskami mienił się wszystkimi barwami malarskiej palety. Powitalne słowa do grup śpiewaczych skierował Wojciech Więckowski, sprawca piknikowej imprezy, a otwarcia dokonała p. Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, Burmistrz Bornego Sulinowa.
„Na pierwszy ogień poszedł” zespól „Olszyna” z Żydowa. Potem popłynęły piosenki i melodie, jak rwąca rzeka. O dziwo, nie było powtarzających się tekstów. Aplauz wywołały piosenki o Jeleniu i Bornem Sulinowie, melodie ukraińskie, piosenki z dedykacją dla sołtysa i te, śpiewane na melodię „Koko Euro Spoko”. Niekiedy piosenkom towarzyszyły tańce. Tak było w przypadku występu zespołu „Ziemia Bobolicka”.
Najpracowitszą osobą była pani Krysia Borysionek, prowadząca ze swadą imprezę. Zapowiadała zespoły, prowadziła z nimi konwersację, przeprowadzała konkursy z nagrodami, tryskała humorem i  dowcipem. Umiała się znaleźć w każdej sytuacji. Nie lada sztuką
jest ujarzmić 34 zespoły i 4 solistów, o każdym powiedzieć coś miłego, pomóc przełamać tremę, zachęcić do zabawy.
Ludzie poruszający się po placu tworzyli barwny, ruchomy kobierzec. Dopisała publiczność: mieszkańcy Jelenia, Bornego Sulinowa, ościennych wiosek, Szczecinka i dalszych miejscowości. Stawiły się wszystkie zespoły śpiewacze powiatu szczecineckiego: „Podlotki” z Bornego Sulinowa, „Krosinianki” z Krosina, „Kumoszki” z Parsęcka, „Turowianki” z Turowa, „Swojacy” z Sitna, „Jezioranki”  z  Wierzchowa i „Jarzębiny” z Jelenia – gospodarze imprezy.
     Ilość gości była dla organizatorów nie lada wyzwaniem. Nakarmić pomógł Pensjonat „Ani” z Bornego Sulinowa, serwując zupę z wkładką. Panie z zespołu  „Jarzębiny” z Jelenia napiekły ciast i częstowały nimi oraz kawą i herbatą. Można było kupić na stoiskach chleb ze smalcem, miód, ciasta od Ligi Kobiet ze Szczecinka, a pieniądze za te specjały mają trafić na budowę szczecineckiego hospicjum.
    Muzyka i śpiewy podrywały publiczność do tańca. Podrygiwali sędziwi seniorzy, tańczyły dzieci i  bawiła się też młodzież. Słońce puszczało oczka do śpiewaków i publiczności. Wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje, a ludowa czyni to od wieków.
    Wszyscy czekali na godzinę „O”, czyli na występ zespołu „Żytnica” z Białorusi, który miał zamknąć swym popisem sceniczne występy. Ubrani w przepiękne stroje przechadzali się między publicznością wzbudzając zaciekawienie. Na scenie pokazali się w pełnej krasie, z przedziwnymi instrumentami, np.: okaryną, bałałajką i wiolonczelą.
    Popłynęły śpiewne, liryczne i skoczne melodie przeplatane tekstami pani Leny, która łamaną polszczyzną bawiła publiczność, zachęcała do śpiewu i tańca. Udawało się jej to znakomicie.
     Piosenki i pieśni oczarowały widzów. Momentami stali jak zahipnotyzowani. Poddali się urokowi białoruskich pieśni wyśpiewanych i wygranych przez zespół, śpiewności słowiańskiego języka, który nie wymagał tłumaczenia. W oczach wielu słuchaczy pojawiły się łzy. Dla nich to był język i pieśni, które słyszeli w dzieciństwie, gdy mieszkali na Białorusi. Wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego urodziło się na terenach obecnej Białorusi.  Z pieśniami zespołu powróciły nostalgiczne wspomnienia. Publiczność oklaskiwała występ „Żytnicy”, a oni śpiewali, śpiewali, śpiewali. Trudno było się rozstać  przesympatycznemu, białoruskiemu zespołowi z polską publicznością.
       Wszystko ma jednak swój początek i koniec. Organizatorzy musieli dopełnić jeszcze miłej formalności- rozdać nagrody, wyróżnienia, prezenty. Obdarowanych zostało wiele zespołów, bo nagradzano nie tylko za śpiew, ale także za choreografię, stroje, udział w korowodzie, najstarszy i najmłodszy zespół, najstarszego i najmłodszego uczestnika.
     Plac powoli pustoszał. Barwne pojazdy uwoziły zespoły w różne zakątki byłego województwa koszalińskiego. Sprawnie uporządkowano plac. Na posterunku pozostała samotna, błękitna scena na tle zielonej ściany lasu. Pogoda do końca dnia była cudowna.
    Zespół „Żytnica” zdjął sceniczne stroje i udał się na kolację przygotowaną przez „Jarzębiny”. Szkolny hol zastawiono stołami, które uginały się od smacznych, barwnych potraw. Do wieczerzy zasiedli goście, gospodarze i osoby, które pomagały w organizacji pikniku. Były toasty ze strony gospodarzy i gości, rozmowy o działalności zespołów i codziennych sprawach nurtujących ludzi. Zawiązywały się przyjaźnie.
Biesiada trwała do późna. Jednak trzeba było udać się na spoczynek, bo niedziela zapowiadała się pracowicie. Dnia 20 maja 2012 r. o godz. 10.00 zespoły „Żytnica” i „Jarzębiny” udały się  na wycieczkę do Koszalina i Kołobrzegu, nad Bałtyk. Późnym popołudniem wszyscy dotarli na obiad do Szczecinka. Na deser, oprócz kompotu, były dwie pieśni o tematyce świątecznej, zaśpiewane a cappella. Kucharki otworzyły buzie z zachwytu. Znów do autokaru i w drogę do  Bornego Sulinowa. A wrażenia z Polski? Oczarowani przyjęciem, gościnnością, serdecznością, zielenią i czystością miejsc, które widzieli.  
   Wpis do kroniki „Jarzębin”, rozmowy o rewizycie, wręczenie prezentów, pożegnalne pieśni i słowa: „żal odjeżdżać, smutno się rozstawać”.     Na drogę polski chleb i łzy, których nie wstydzili się nawet mężczyźni.  

II Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Kapel „Wiosenny Piknik Folk”

I miejsce – dla Zespołu „Swojacy” z Sitna
II miejsce – dla  Kapeli Podwórkowej „ Pieńkowianie”  z Postomina
III miejsce – dla  Zespołu „Ziemia Bobolicka” z Bobolic

WYRÓŻNIENIA:

1.    ZA  KULTYWOWANIE I ROZPOWRZECHNIANIE MUZYKI ŁEMKOWSKIEJ: Zespół
„ Trzech” z Koszalina, Ukraiński Zespół Śpiewaczy „Barwinok” z Rusinowa
2.    ZA NAJPIĘKNIEJSZĄ PREZENTACJE PODCZAS KOROWODU: Zespół Ludowy „Swojacy” z Sitna, Zespół „Olszyna” z Żydowa, Zespół „Darskowiacy” ze Złocieńca
3.    ZA NAJBARWNIEJSZY STRÓJ ZESPOŁU: Zespołu „Swojacy” z Sitna, Polski Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa
4.    ZA NAJCIEKAWSZY RUCH SCENICZNY: Zespół „Ziemia Bobolicka” z Bobolic oraz Polski
Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa
5.    ZA PIĘKNY TEKST PIOSENKI O GMINIE BORNE SULINOWO: Kalepa Ludowa „Pieńkowia-nie” z Postomina, Zespół Śpiewaczy „ Wrzosy” z Polanowa, Zespół „Darskowiacy” ze Złocieńca
6.    ZA CIEKAWY TEKST PIOSENKI O JELENIU: Tomasz Nowacki (pióro PARKER ufundowane przez Posła na Sejm VI Kadencji – Wiesława Suchowiejko)
7.    DLA NAJBARDZIEJ ROZTAŃCZONEGO ZESPOŁU: Zespół śpiewaczy „Bałtyk” z Koszalina, Zespół „Popowianie” z Popowa, Zespół „Wrzosy” z Warszkowa
8.    NAGRODA PUBLICZNOŚCI (POROŻE) – Zespół „Trzech” z Koszalina
9.     NAJSTARSZY  ZESPÓŁ LUDOWY: Zespół „Krosinianki” z Krosina
10.     NAJSTARSZEGO ŚPIEWAKA: Członek Zespołu Ludowego „Bursztyny” z Sianowa   
11.    NAJMŁODSZY ZESPÓŁ PRZEGLĄDU: Zespół  Śpiewaczy „WRZOSY” z Warszkowa
12.    DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA PRZEGLĄDU: Członek Zespółu „Darskowiacy” ze Złocieńca.

Specjalne podziękowania kierujemy do sponsorów i sympatyków, którym Przegląd jest szczególnie bliski:
Posłowi na Sejm VI Kadencji,  panu Wiesławowi Suchowiejko
Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Jeleniu, pani Renacie Komorowskiej
Sołtysowi Wsi Jeleń, panu Andrzejowi Siatkowskiemu
Kierownikowi Budynku Kulturalno-Oświatowego, panu Dariuszowi Czerniawskiemu
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie
Pani Krystynie Borysionek
Panu Mariuszowi Gorgol
Panu Henrykowi Sigiel
Panu Januszowi Kubickiemu
Panu Józefowi Petrowicz
Starostwu Powiatowemu w Szczecinku
Lokalnej Grupie Rybackiej „ Partnerstwo Drawy” ze Szczecinka
Lokalnej Grupie Działania „Partnerstwo Drawy” ze Złocieńca
Nadleśnictwu Borne Sulinowo
Pomorskiemu Bankowi Spółdzielczemu Oddział w Bornem Sulinowie
Firmie IMPULS Jarosław Marczyński z Bornego Sulinowa
Firmie Przewozy Pasażerskie „DANA” Schmidt Danucie z Czarnego
Hurtowni LEMON ze Szczecinka
Firmie „KAROLINKA” ze Szczecinka
Ośrodkowi Wypoczynkowemu ”ANI” z Bornego Sulinowa
Turystyce Konnej z Łącznej.

Opracowanie: Jadwiga Żonko, Paulina Undrych-Matkowska

PrintFriendly and PDF