Wizyta niemieckiej młodzieży w Bornem Sulinowie

Wizyta niemieckiej młodzieży w Bornem Sulinowie

 

Już po raz trzeci gośćmi Liceum Ogólnokształcącego w Bornem Sulinowie byli uczniowie szkoły z urokliwego Buxtehude. Od 23 do 28 kwietnia młodzi Niemcy wspólnie z polskimi rówieśnikami zwiedzali, poznawali lokalną historię, integrowali się w czasie aktywności sportowych.

Wizyta naszych gości była częścią projektu „Polacy i Niemcy w Bornem Sulinowie połączeni wspólna historią”, realizowanego dzięki środkom z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Mimo drobnych problemów z pogodą, młodzież chętnie uczestniczyła we wszystkich zaplanowanych przez organizatorów działaniach. Tygodniową wymianę rozpoczęliśmy od wizyty w Gospodarstwie Ekologicznym w Juchowie – młodzi ludzie piekli chleb, uczestniczyli w warsztatach o charakterze interaktywnym. Dokładnie przyjrzeli się pracy w gospodarstwie i zapoznali się z tradycyjnymi, ekologicznymi formami produkcji rolnej.

Środa była dniem aktywności na świeżym powietrzu – młodzież integrowała się w czasie gier terenowych na borniańskim „Tankodromie”, a nagrodą za zaangażowanie była tradycyjna grochówka i przejażdżka pojazdem transportowym.

Cały czwartek uczniowie spędzili w Szczecinie, tam zapoznali się z historią miasta i regionu, zaś piękno lokalnej przyrody poznali podczas piątkowej wycieczki rowerowej. Niemcy mieli również okazję poznać polską kuchnię – uczyli się m.in. lepić pierogi. Atrakcji było sporo!

Historię Bornego Sulinowa naszym uczniom przypomniał, a niemieckim przedstawił pan Dariusz Tederko, pracownik Urzędu w Bornem Sulinowie – a że najlepiej zapamiętujemy to czego sami doświadczamy, była to lekcja historii w terenie – zwiedzaliśmy bunkry z okresu drugiej wojny światowej.

„Polacy i Niemcy w Bornem Sulinowie – połączeni wspólna historią” jest z założenia projektem służącym integracji, walce ze stereotypami, otwieraniu się na inne kultury. Okazuje się, że takie przedsięwzięcia świetnie się sprawdzają, młodzieży wystarczy tydzień, żeby się zaprzyjaźnić, a wszelkie obawy czy uprzedzenia znikają już po kilku godzinach wspólnych działań. We wrześniu przyszłego roku nasza młodzież pojedzie z rewizytą do Buxtehude, a nauczyciele z borniańskiego liceum już planują organizację wymiany z kolejnym rocznikiem młodzieży.

Liceum Ogólnokształcące
w Bornem Sulinowie

 


PrintFriendly and PDF