Grzybobranie na wrzosowej polanie po raz ósmy

Grzybobranie na wrzosowej polanie po raz ósmy

W piękny, słoneczny dzień, 20 września, na terenie lasów Nadleśnictwa Borne Sulinowo odbył się konkurs „Grzybobranie na wrzosowej polanie” dla uczestników i kadry OHP województwa zachodniopomorskiego. To ciekawe przedsięwzięcie, którego organizatorami byli: Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie oraz Hufiec Pracy w Szczecinku, odbyło się  już po raz ósmy. Współorganizatorami konkursu byli: Gmina i Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Sanepid Szczecinek oraz Budynek Kulturalno Oświatowy w Bornem Sulinowie. Dla organizatorów ważne było, że tegoroczną imprezę zaszczycili swoją obecnością posłowie: Pani Małgorzata Golińska ze Szczecinka, Pan Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka ze Szczecina, burmistrz Bornego Sulinowa, Pani  Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska, członek Zarządu Powiatu szczecineckiego, Pan Krzysztof Zając, Wojewódzki komendant ZWK OHP w Szczecinie, Pan Tomasz Namieciński i dyrektor biura ZWK OHP, Pan Dariusz Pisarski.

Głównym celem imprezy  było promowanie wśród młodzieży zachowań przyjaznych środowisku, kształtowanie wrażliwości ekologicznej, zachęcenie uczestników do aktywnego spędzania czasu i kontaktu z przyrodą. Grzybobranie poprzedziło spotkanie w izbie muzealnej, gdzie młodzież i zaproszeni goście mieli okazję poznać historię Bornego Sulinowa, którą w interesujący sposób przedstawił kierownik Budynku Kulturalno-Oświatowego, Pan Dariusz Czerniawski.

Kolejnym ważnym elementem imprezy było zapoznanie uczestników z zasadami rozpoznawania i zbierania grzybów. To istotne zagadnienie omówiły specjalistki ze szczecineckiego sanepidu:  Pani Teresa Przekwas – grzyboznawca i  Pani Izabela Jadwiżyc – promotor zdrowia, która motywowała też młodzież do zdrowego stylu życia. Z kolei leśnik, Pan Adam Kander z Nadleśnictwa Borne Sulinowo przypomniał uczestnikom zasady właściwego zachowania i bezpiecznego poruszania się po lesie.

O godzinie 11.00 trzyosobowe drużyny z trzynastu jednostek, wyposażone w odpowiednią wiedzę i  mapki terenu wyruszyły w las. Zakończenie grzybobrania zgodnie z regulaminem nastąpiło o godzinie 13.30. Zebrane grzyby oceniła komisja w składzie:  Pani Teresa Przekwas – przewodnicząca,  Pani Izabela Jadwiżyc i  Pani Honorata Galerczyk. Za zajęcie I miejsca w kategorii drużynowej i puchar Wojewódzkiego komendanta oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez ZWK OHP otrzymała drużyna z Wałcza/Panowie: Paweł Bezhubka, Marcin Sakosik, Bohdan Kamiński – opiekun/, II miejsce, puchar i nagrody rzeczowe przypadły dla drużyny ze Stargardu/ Panowie: Bartosz Pyrka, Miłosz Czerwiński, Stanisław Kotuła – opiekun/, III – puchar i nagrody rzeczowe wywalczyła drużyna z Dębna / Panowie: Adrian Grochowski, Konrad Myszkowski i Bogusław Patroś – opiekun/. Dyplomy za IV, V i VI w kolejności otrzymały drużyny ze Szczecinka, Białogardu i Koszalina. Puchar Burmistrza Bornego Sulinowa za najpiękniejszy okaz otrzymał uczestnik z Dębna, Pan Adrian Grochowski. W Quizie wiedzy o lesie I miejsce  zajął Pan Daniel Osiński ze Szczecinka, II- Pan Bartosz Pyrka ze Stargardu, a III  – Pan Paweł Bezhubka z Wałcza.

Atrakcyjne nagrody w tej kategorii ufundowało Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa. Dzięki sprzyjającej aurze i przyjaznej atmosferze imprezę uważamy za bardzo udaną. Była ona okazją do promowania aktywnego wypoczynku, pogłębiania wiedzy z zakresu zasobów naturalnych oraz integracji młodzieży i kadry OHP. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i smaczny obiad, a Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz zadbało o słodki poczęstunek i dyniowe przetwory do degustacji.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za cenną pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Gminie i Nadleśnictwu w Bornem Sulinowie. Kierownikowi Budynku Kulturalno-Oświatowemu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku, Stowarzyszeniu Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, Starostwu Powiatowemu  w Szczecinku, Pensjonatowi Ani, Umipol – Ewa Umińska oraz Stowarzyszeniu Miłośników Miejscowości Radacz.

PrintFriendly and PDF