Wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań-Budapeszt 1956”

Wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań-Budapeszt 1956”

Miejska Izba muzealna w Bornem Sulinowie zaprasza na wystawę pt. „Rozstrzelane Miasta. Poznań-Budapeszt 1956” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przy współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury. Bohaterami tej wystawy są dwa zbuntowane w 1956 r. miasta — Poznań i Budapeszt. Lata, które minęły od tego czasu, szczególnie od 1981 r., kiedy na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu uroczyście  odsłonięto pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 przywracając pamięć tych, którzy zginęli w czasie dramatycznego protestu, to czas już nieco zapomniany, który warto przypomnieć.   

Wydarzenia w Poznaniu i Budapeszcie były pierwszymi w powojennej historii obu narodów spontanicznymi protestami mieszkańców dwóch miast, którzy mieli odwagę bronić praw obywatelskich zdeptanych przez stalinizm. W 1956 roku w poznaniu i Budapeszcie doszło do wydarzeń, które na stałe wpisały się w historii nie tylko Węgier i Polski, ale też i całej Europy. Początkowy strajk robotników Zakładów H. Cegielskiego zamienił się w bunt, a wkrótce protesty, w drogę do wywalczonej po latach niepodległości. Bezpośrednią konsekwencją Poznańskiego Czerwca 1956 była coraz bardziej wzbierająca w Polsce fala odwilży politycznej, która wkrótce rozlała się na cały kraj, a w trzy miesiące później osiągnęła punkt kulminacyjny podczas wydarzeń polskiego Października. Wiadomości o powstaniu poznańskim niemal natychmiast obiegły świat, głównie za sprawą Radia Wolna Europa i przebywających na Międzynarodowych Targach Poznańskich zagranicznych wystawców, oraz wywołała liczne akcje solidarnościowe. Szczególnie brzemienna w skutki okazała się manifestacja solidarności z Polską, która odbyła się 23 października 1956 r. w Budapeszcie.

Na ekspozycję w pobliżu radzieckiego czołgu T-34, który wyjątkowo trafnie wpisuje się w scenografię tej plenerowej wystawy składają się 32 plansze z opisami w języku polskim, węgierskim i angielskim. Na dużych banerach można zobaczyć fotografie z wydarzeń 1956 roku oraz zdjęcia współczesne wielu miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach oraz poza granicami Polski i Węgier, a które związane są z tematem wystawy. Wystawa prezentując tragiczne doświadczenia obu miast, które w 1956 r. przeciwstawiły się narzuconemu siłą  przez Moskwę systemowi komunistycznemu pokazuje również pełne życzliwości wzajemne relacje Polaków i Węgrów, płynące, m.in. z ich wspólnego doświadczenia. Poprzez przypomnienie przebiegu wydarzeń sprzed prawie 55 lat wystawa daje Polakom i Węgrom szanse na przypomnienie i lepsze poznanie naszej wspólnej historii.

Dzięki wykorzystaniu fotografii licznych miejsc pamięci wpisanych w krajobraz obu miast wraz z obszernym komentarzem historycznym przedstawione wydarzenia Poznańskiego Czerwca i Rewolucji Węgierskiej z 1956 r., przypominają, na ile pamięć o wydarzeniach i ich bohaterach sprzed półwiecza jest obecna w przestrzeni obu narodów poprzez pamiątkowe płyty, tablice, pomniki  i groby poległych. Wystawa będzie prezentowana do końca października.

Opracowała : Agata Czerwińska

PrintFriendly and PDF