Strażacy ćwiczyli ratownictwo wysokościowe

Strażacy ćwiczyli ratownictwo wysokościowe

Celem ratownictwa wysokościowego jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym, znajdującym się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik wykorzystywanych w Państwowej Straży Pożarnej oraz w innych służbach i podmiotach ratowniczych. Ratownictwo wysokościowe realizowane jest przy wykorzystaniu technik alpinistycznych na różnego rodzaju obiektach wysokich i wysokościowych oraz poniżej poziomu gruntu. W sytuacjach nadzwyczajnych tj. gdy już zawiodą wszystkie możliwości dotarcia do osób zagrożonych, wojsko lub policja kieruje śmigłowce, z pokładu których strażacy realizują zadania ratownicze.

W dniach 8-9.08.2017r., na terenie lotniska sportowego w Bornem Sulinowie, przeprowadzono szkolenie dla strażaków z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem śmigłowca. Szkolenie zostało przeprowadzone, zgodnie z zatwierdzonym planem ćwiczeń, na obiektach budowlanych. Pozwoliło ono na opanowanie technik związanych z podejmowaniem osób poszkodowanych z miejsc zagrożonych na obszarach wodnych, zabudowanych, leśnych i podtopionych. A co ważniejsze – dzięki takim szkoleniom buduje się zaufanie pilotów wojskowych do strażaków działających z pokładu śmigłowca czy lecących pod nim. Szkolenie z zainteresowaniem obserwowali nasi mieszkańcy i turyści przebywający na terenie Bornego Sulinowa. Kolejna tego rodzaju akcję na terenie gminy Borne Sulinowo zaplanowano w dniach 22-23.08.2017r., w godz. 09.00-17.00.

Kierownik szkolenia, st. kpt. Jarosław Zatylny, Koordynator Ratownictwa Wodnego i Wysokościowego, składa podziękowanie za możliwość przeprowadzenia w Bornem Sulinowie szkolenia, które umożliwiło ratownikom zdobycie bezcennego doświadczenia oraz dziękuje mieszkańcom, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywanych nalotów śmigłowca za cierpliwość i wyrozumiałość.

PrintFriendly and PDF