Wystawa Polska Walcząca

Wystawa Polska Walcząca

Izba Muzealna zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej przed Izbą Muzealną (Al. Niepodległości 28), obok czołgu. To już kolejna w tym roku, przygotowana we współpracy z IPN Oddział w Szczecinie, ekspozycja prezentująca najnowszą historię Polski.

Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej Europie, okresu II wojny światowej. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom.

Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy.
Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944r.

Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Wystawę będzie można obejrzeć od 29 lipca do 10 września 2017r.

 

PrintFriendly and PDF