Dożynki Gminne 2015

Dożynki Gminne 2015

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w dniu 12 września br. w miejscowości Piława. Organizatorami imprezy byli: Rada Sołecka Piławy, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Bornem Sulinowie. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji rolników i mieszkańców gminy. Następnie korowód z plonami i wieńcami dożynkowymi przeszedł pod specjalnie przygotowaną scenę dożynkową, umiejscowioną na terenie sportowo – rekreacyjnym, bezpośrednio nad jez. Pile.
Starosta i Starościna Dożynek, Pan Józef Łokuciejewski i Pani Jolanta Jętkowska, przekazali Burmistrzowi Bornego Sulinowa, Pani Renacie Pietkiewicz-Chmyłkowskiej, dożynkowe bochny chleba. Burmistrz i obecni radni podzielili się chlebem ze zgromadzonymi gośćmi.

Bardzo miłym akcentem dożynek były specjalne podziękowania Burmistrza Bornego Sulinowa w formie grawerunków na szkle, wręczone lokalnym rolnikom. 

„Za dar Waszych rąk i owoce Waszej ciężkiej i mozolnej pracy, 
determinację, cierpliwość, i upór 
w imieniu całej społeczności gminnej pochylam głowę 
dziękując Wam za zebrane płody ziemi”.

Podczas tegorocznego Święta Plonów można było skosztować wielu lokalnych potraw, przysmaków i nalewek zaprezentowanych przez sołectwa na swoich straganach. Spośród nich wyróżniało się stoisko pn.: „Chata Sołtysa” przygotowane przez Radę Sołecką Piławy, na którym częstowano gości rybnymi potrawami. Uczestnicy dożynek mogli również kupić prace twórców z Bornego Sulinowa.
Nie zabrakło ciekawych konkursów z zakresu wiedzy o atrakcjach turystycznych gminy Borne Sulinowo i historii dożynek w miejscowości Piława. Zwycięzcy konkursów otrzymali symboliczne nagrody rzeczowe.

Część artystyczną dożynek uświetniły koncerty w wykonaniu zespołów: „Wrzosy” z Warszkowa, „Podlotki”, „Wrzosy” z Bornego Sulinowa, „Stokrotki” oraz „Jarzębiny” z Jelenia. Gwiazdą wieczoru był zespół „BELFAST”. Przy muzyce zespołu „Play” zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin nocnych.

Wyniki konkursu „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”:
I miejsce – wieniec Sołectwa Jeleń,
II miejsce – wieniec Sołectwa Łączno,
III miejsce – wieniec Sołectwa Łubowo.
Wyróżnienia otrzymały wieńce sołectw: Juchowo i Piława.

Panie rywalizowały w konkursie „Na najsmaczniejsze ciasto tradycyjne”. Wyboru najlepszego wypieku dokonali uczestnicy dożynek podczas głosowania:
I miejsce – Bożena Sikorzyńska,
II miejsce – Ewelina Pacho,
III miejsce – Katarzyna Pawlikowska.
Wyróżnienie: Paulina Bobowska, Grażyna Chojnacka.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

 

PrintFriendly and PDF