Obchody 70. rocznicy powstania OSP Łubowo

Obchody 70. rocznicy powstania OSP Łubowo

W dniu 5 września br., w Łubowie, odbyła się niecodzienna uroczystość – Ochotnicza Straż Pożarna mająca swoją siedzibę w tej pięknej miejscowości, świętowała 70. rocznicę powstania. Obchody zainaugurowała msza św. w kościele pw. WNMP, celebrowana przez ks. mł. bryg. Ryszarda Szczygła – kapelana zachodniopomorskich strażaków. Homilię wygłosił proboszcz, ks. Ryszard Kuroś.

Po mszy św. strażackie pododdziały, Kompania Reprezentacyjna OSP Lotyń, poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów w defiladowym szyku przemaszerowali na plac pod remizą. Paradzie towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Krajenka. Przemarsz uatrakcyjniły mażoretki – młodziutkie tancerki, które zaprezentowały widowiskowy taneczno – marszowy układ.

Na placu odbyła się kolejna część ceremonii obchodów. Dowódca uroczystości, dh. Robert Chwieduk, złożył meldunek Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP, dh. Krzysztofowi Zającowi. Po przyjęciu meldunku nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt. W tej podniosłej chwili orkiestra zagrała hymn państwowy. Następnie Komendant Miejsko – Gminny Straży Pożarnych, Tomasz Muryn, wszystkim zgromadzonym gościom przybliżył historię OSP Łubowo.

W tym wyjątkowym dniu w poczet strażaków zostali przyjęci nowi druhowie – odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było uhonorowanie zasłużonych osób odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza – za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

W tak ważnym dniu nie zabrakło przemówień, życzeń i słów podziękowań skierowanych do osób, którzy z wielką pasją i oddaniem dbają o nasze bezpieczeństwo.
Część nieoficjalna uroczystości rozpoczęła się od zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Następnie odbył się półgodzinny koncert w wykonaniu zaproszonej orkiestry i kolejny pokaz mażoretek.
Obchody zwieńczyła strażacka biesiada, która przy suto zastawionym stole zintegrowała strażaków, gości, mieszkańców i przedstawicieli różnych jednostek.

W tym tak ważnym dla nas dniu mieliśmy zaszczyt gościć:
– Burmistrza Bornego Sulinowa, Panią Renatę Pietkiewicz-Chmyłkowską,
– Zastępcę Burmistrza Bornego Sulinowa, Pana Bogdana Korpala,
– Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, bryg. Zbigniewa Kwiatkowskiego,
– Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku, mł. bryg. Jacka Dylewskiego,
– przedstawicieli szwajcarskiej straży pożarnej z miejscowości Herisau pod przewodnictwem Jerzego Kern,
– Naczelnika Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie, bryg. Jacka Jagodzkiego,
– Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP, Pana Krzysztofa Zająca,
– członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Pana Waldemara Żelazowskiego,
– Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Pana Tomasza Pinkowskiego,
– kapelana mł. bryg. Ryszarda Szczygła,
– Przewodniczącego, Pana Dariusza Czerniawskiego i przedstawicieli Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie,
– Sołtysa Łubowa, Pana Marka Krawczugo;
– Prezesa PUK w Bornem Sulinowie, Pana Piotra Kujawę;
– Seniorów OSP.

Za uświetnienie uroczystości serdecznie dziękujemy:
– Orkiestrze Dętej OSP Krajenka i zespołowi mażoretek;
– Kompanii Reprezentacyjnej OSP Lotyń;
– reprezentantom pocztów sztandarowych.

Podziękowania kierujemy również do OSP Juchowo i Borne Sulinowo.
Za pomoc w wykonaniu zaproszeń dziękujemy Panu Tadeuszowi Wojewódzkiemu, pracownikowi Referatu Promocji i Współpracy w Urzędzie Miejskim w Bornem Sulinowie.
Pysznego poczęstunku w postaci zupy gulaszowej i grochówki – przygotowanego w kuchni polowej – nie byłoby bez zaangażowania: Państwa Katarzyny i Andrzeja Zoppa oraz Pań – Bożeny Węcławskiej i Anny Sekty.
Nasz kolega, dh Pan Marcin Kuśmierczyk, ufundował dzika, który upieczony na ruszcie raczył podniebienia naszych gości i za którego bardzo dziękujemy.

Obchody 70. lecia w tak pięknej i radosnej oprawie nie odbyłyby się bez pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie i organizacyjnej – Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bornem Sulinowie oraz wszystkich sympatyzujących z naszą jednostką ludzi.

Dziękuję wszystkim strażakom oraz osobom, które przyczyniły się do organizacji obchodów 70. rocznicy powstania naszej jednostki.

Tomasz Muryn 
Organizator obchodów 70. lecia OSP Łubowo

 

Print Friendly, PDF & Email

One Response to Obchody 70. rocznicy powstania OSP Łubowo