3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej. Z okazji jej uchwalenia, dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy.

Dzieje tego święta były niezwykle burzliwe. Jego obchody były zakazane w trakcie rozbiorów. W 1919 roku święto przywróciły władze II Rzeczypospolitej. Podczas okupacji hitlerowskiej i sowieckiej ponownie je zdelegalizowano.
Podobnie postąpiły później władze komunistyczne, które zastąpiły Święto Konstytucji hucznymi obchodami Święta 1 Maja. Dochodziło wówczas do demonstracji i protestów antykomunistycznych tłumionych przez milicję. Ten, kto po 1 maja nie zdjął w porę flagi państwowej mógł narazić się na surowe represje ze strony PRL-owskich władz. Od 1981 roku władze zaczęły świętować uchwalenie majowej konstytucji. Po zmianie ustroju w Polsce, święto z powrotem zagościło w kalendarzu.

Od 13 lat Święto Narodowe Trzeciego Maja ma w Polsce uroczyste obchody. Pierwsze z nich odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku z udziałem ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

Dziś swój patriotyzm możemy okazywać na wiele nowoczesnych sposobów. Oprócz oficjalnych uroczystości w wielu miastach Polski organizowane są uliczne pikniki i cykliczne imprezy, m.in. warszawski Bieg Konstytucji 3 Maja.

Informacje ze strony: www.polskieradio.pl

  Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku.
Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, foto: Wikimedia Commons/domena publiczna.

PrintFriendly and PDF