Jarzębiny z Jelenia w Estonii

Jarzębiny z Jelenia w Estonii

W dniach 21.09 – 24.09.2018r. zespół ludowy Jarzębiny z Jelenia, na zaproszenie zespołu Tammiku Segaansamble, reprezentował Polskę w Estonii, w miejscowości Johvi, na XV Międzynarodowym Przeglądzie Mniejszości Narodowych. W czasie podróży zespół zatrzymał się w Wilnie i dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości zapalił znicze na miejscowym cmentarzu.

Zespół koncertował

Dynia – królowa jesieni

Dynia – królowa jesieni

W dniu 29 września br. (sobota), na strefie sportowo-rekreacyjnej w Radaczu, odbył się VII Rodzinny Festiwal Dyni. Organizatorem przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz, Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie – Świetlica Wiejska w Radaczu, Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie – Filia Radacz oraz Rada Sołecka w Radaczu. Współorganizatorzy przedsięwzięcia to Gmina Borne Sulinowo i Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Głównym celem imprezy było tworzenie klimatu aktywności i integracja społeczności lokalnej, edukacja ekologiczna oraz promocja zdrowia i zdrowej żywności. Organizatorzy zadbali
o ciekawy program. Dzięki współpracy z Borneńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku odbyły się warsztaty carvingu, które przeprowadził pan Paweł Libront ze Szczecinka.

Natomiast pan Sebastian Różański z Gospodarstwa Ekologicznego w Juchowie przeprowadził warsztaty pszczelarskie. O kącik zdrowia zadbała promotorka, pani Izabela Jadwiżyc z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku. Pani Iza zaprezentowała smoktolajzer – urządzenie służące do pomiaru ilości nikotyny w wydychanym powietrzu oraz alko i narkogoogle. Wiele osób, zakładając te specyficzne okulary, przekonała się o tym, jak zmienia się obraz świata postrzegany oczami osoby będącej pod wpływem środków odurzających.

Niewątpliwą atrakcją dla milusińskich były przejażdżki konne ufundowane przez państwa Edytę i Wojciecha Terleckich z Radacza oraz animacje i rekreacje prowadzone przez panią Monikę Mrozicką-Fireza ze Szczecinka.

O kondycję fizyczną uczestników spotkania zadbała pani Basia Krosman – licencjonowany instruktor Zumby. Ponadto przez cały czas trwała degustacja zdrowej żywności z dynią w roli głównej. Były m.in.: dyniowe pierogi, zupy, pasztety i smarowidła, sałatki, musy, naleśniki oraz ciasta i ciasteczka z dynią. Nie zbrakło też pieczonej dyni Hokkaido z ziołami. Te pyszności przygotowały gospodynie z Radacza i sąsiednich miejscowości. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Angelo – pan Andrzej Roszko z Barwic.

Imprezie towarzyszyły występy zespołów śpiewaczych: Turowianek z Turowa, Swojaków z Sitna, Jarzębin z Jelenia i Wrzosów z Bornego Sulinowa.

W czasie festiwalu przeprowadzone zostały następujące konkursy: Najsmaczniejsza potrawa z dyni, Najsmaczniejsze ciasto, Największa dynia, Najciekawsza dynia. Impreza była jesienną propozycją wspólnej zabawy i edukacji skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców. Całości towarzyszyła wspaniała atmosfera i ciekawe dyskusje przy ognisku.
VII Festiwal Dyni to przedsięwzięcie realizowane w ramach zadania publicznego, na które organizacja otrzymała dotację z budżetu Gminy Borne Sulinowo w kwocie 1.500,00 zł.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi był Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Miłośników Miejscowości Radacz. Prezes, pani Elżbieta Niepelt, przypomniała dorobek organizacji, podziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę i zaprosiła gości oraz mieszkańców do zwiedzania wystawy prac wykonanych w ramach konkursu na opracowanie koncepcji dla zespołu: kościół – ruiny pałacu – park w miejscowości Radacz. Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był do studentów wyższych lat architektury i architektury krajobrazu.

W ramach powyższego zadania odbył się też konkurs Dyniowe karety. Była to bardzo interesująca i twórcza zabawa, podczas której powstały ciekawe karety z dyni i nie tylko. Na obchody Jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz otrzymało dofinansowanie z budżetu Gminy Borne Sulinowo w kwocie 2.000,00 w ramach małego grantu.

Warto nadmienić, że laureaci wszystkich konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim osobom, które pomogły w organizacji ww. przedsięwzięć, również tym, którzy wzięli udział w imprezie.

Wyniki konkursów:

Najsmaczniejsza potrawa z dyni
Komisja w składzie:
Wiesław Kulik – przewodniczący
Urszula Sroka
Izabela Jadwizyc
Andrzej Klempka

I miejsce – Bogumiła Pożoga z Radacza za pasztet z dyni
II miejsce – Anna Durmaj z Parsęcka za pierś z kurczaka w dyni
IIImiejsce – Katarzyna Kowalska z Radacza za sałatkę z dyni

Najsmaczniejsze ciasto
Komisja w składzie:
Ewa Muga – przewodnicząca
Elżbieta Miłek
Beata Kot

I miejsce – Liliana Niżyńska z Radacza za tort dyniowy
II miejsce – Andrzej Dąbrowski z Czaplinka za ciasto – pychotka
III miejsce – Iwona Kossakowska z Radacza za ciasto – kolorowy przekładaniec z dynią
Wyróżnienie dla Natalii Dobniak z Knyk za ciasto kinder bueno

Największa Dynia
Komisja w składzie:
Barbara Niedziela – przewodnicząca
Jolanta Kulik
Jarosław Sroka

przyznała:
I miejsce – Tadeusz Klingbeil ze Szczecinka
II miejsce – Andrzej Dąbrowski z Czaplinka
III miejsce – Alicja Jaskółka z Jeziorek

Wyróżnienia:
Kazimierz Ziółkowski z Kiełpina
Krzysztof Góra z Juchowa

Najciekawsza dynia
Zwycięzca konkursu – Andrzej Dąbrowski z Czaplinka

Dyniowe karety
Komisja w składzie:
Agnieszka Chwiałkowska – przewodnicząca
Dariusz Czerniawski
Dariusz Siubdzia

Przyznała:
I miejsce – Kinga Ciszewska z Radacza
II miejsce – Agnieszka i Julia Nadolna oraz Lilia Cyganiak ze Szczecinka
III miejsce – Tymoteusz Gliszczyński ze Szczecinka

Wyróżnienie otrzymała kareta wykonana przez Oliwię Gawrych z Radacza.

Zabawa z Fantami
Nagrodę główną – wielofunkcyjny robot kuchenny wylosowała Barbara Zając z Kusowa.

Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach.

Elżbieta Niepelt
Prezes Stowarzyszenia Miłośników Miejscowości Radacz